نحوه ویرایش صفحات ویکی

از مدرسه طراحی
پرش به: ناوبری، جستجو

ایجاد حساب کاربری

برای شروع ایجاد مقاله در ویکی ابتدا باید یک حساب کاربری برای خود ایجاد نمایید. برای این کار در بالای صفحه سمت چپ، روی ایجاد حساب کاربری کلیک نمایید.


Createaccount.jpg


در صفحه ایجاد حساب کاربری پس از تکمیل اطلاعات درخواستی با تایید اطلاعات، حسابی کاربری شما ایجاد و نام کاربری انتخابی شما در بالای صفحه نمایش داده می شود.

Createaccount2.jpg
Createaccount3.jpg


هم اکنون شما قادر هستید در تمامی قسمت های ویکی ویرایش انجام دهید.

حال به صفحه اول ویکی طراحی باز می گردیم. در این صفحه سه بخش اصلی وجود دارد که شما برای انجام پروژه ها و مقالات درس خود در قسمت آموزش طراحی وارد می شوید.

Createaccount4.jpg

در صفحه آموزش طراحی همانطور که در تصویر می بینید، دروس رشته های مختلف نمایش داده شده اند، که شما با توجه به رشته ی تحصیلی خود می توانید لیست دروس و درس مورد نظر خود را بیابید. روی لینک درس مورد نظر کلیک کنید.

همانطور که می بینید، پنجره جدید باز می شود که می توانید تمامی اطلاعات لازم درباره واحد درسی خود، شامل: برنامه درسی، مقالات و پروژه های دانشجویان و سایر اطلاعات درسی که اساتید مربوطه روی ویکی قرار داده اند را، مشاهده نمایید.

نام گذاری کارهای دانشجویی

جهت نام گذاری کارهای دانشجویی استفاده از یک نحوه نام گذاری که میان همه دروس و اساتید مشترک باشد به هماهنگی تمامی صفحات و مقالات کمک خواهد کرد. برای رسیدن به این یکپارچگی لطفا ازفرمول زیر برای نام گذاری کارهای خود در ویکی طراحی استفاده کنند: نام پروژه (که توسط دانشجو انتخاب می شود) - نام دانشجو - نام پروژه (که استاد تعیین می کند) - نام درس - نام استاد - نام موسسه آموزشی - زمان انجام (به ماه و سال شمسی)

مثال نامگذاری مقالات دانشجویی در تصویر مشخص شده است.

پس از ایجاد لینک کار دانشجویی، می بیند که عنوان پروژه قرمز رنگ نمایش داده می شود، چون شما هنوز مطلبی وارد نکرده اید. حال روی لینک مقاله خود کلیک کنید تا پنجره جدید باز شود.

حال می توانید در این صفحه مقاله درسی خود را وارد نمایید. توجه داشته باشید که مقاله شما می تواند شامل، متن، تصویر، جدول و ... باشد.

نحوه قرار دادن تصویر در مقاله

بارگذاری تصویر

برای قرار دادن تصویر در مقاله خود ابتدا باید تصویر مورد نظر را بارگذاری نمایید.

جهت بارگذاری تصویر روی بارگذاری پرونده که سمت راست صفحه ویکی قرار گرفته، کلیک کنید.

در این صفحه می توانید تصویر را با توجه به مشخصات ذکر شده و در فرمت های png، gif، jpg، jpeg بارگذاری نمایید. توجه داشته باشید که بهتر است نامی مربوط به پروژه خود را بر روی پرونده مورد نظر قرار دهید تا بازیابی آن نیز آسانتر باشد.

لینک تصویر در مقاله

پس از بارگذاری تصویر با توجه به فرمی که برای مقاله خود در نظر دارید می توانید تصویر یا تصاویر را در اندازه های گوناگون و یا در مکان های متفاوتی در صفحه قرار دهید.

برای مثال پرونده ای که با نام Tare ankaboot.png بارگذاری شده است، اگر به این صورت در مقاله نوشته شود:

[ [ تصویر:Tare ankaboot.png|بالا|500px ] ]

پس از ذخیره صفحه در حال ویرایش، در بالای صفحه و با ابعاد px500 نمایش داده خواهد شد.

صفحه بحث

هر صفحه در ویکی یک صفحه در پشت خود دارد که اگر دقت کنید در بالای صفحه آن را تحت عنوانبحث می یابید.

این صفحه می تواند به عنوان صفحه یادداشت برای اعضای گروه یا برای یادداشت های میان اساتید و دانشجویان مورد استفاده قرار گیرد.